Membership Levels

To pay with a PO, or to request information about group rates and in-district PD, click here!

MONTHLY

Our most affordable option with the most popular perks!

  • Entire pop culture lesson archive
  • Access to all newly released resources
  • Community Forum
  • PD Library
  • Core Argument Lessons
  • Gamified Lessons
  • Literature Units
  • Multiple User Licenses

$49 now,

then $9 / month

Over $400 in savings!

ANNUAL

Exactly like our monthly plan, but costs 37% less!

  • Entire pop culture lesson archive
  • Access to all newly released resources
  • Community Forum
  • PD Library
  • Core Argument Lessons
  • Gamified Lessons
  • Literature Units
  • Multiple User Licenses

$99 now,

then $99 / year

Costs 37% less than monthly!

PLUS

All of the "annual" perks, PLUS  much, much more!

  • Entire pop culture lesson archive
  • Access to all newly released resources
  • Community Forum
  • PD Library
  • Core Argument Lessons
  • Gamified Lessons
  • Literature Units
  • Multiple User Licenses

$199 now,

then $99 / year

Our most popular plan!

ENTERPRISE

Community access for your entire department!

  • Entire pop culture lesson archive
  • Access to all newly released resources
  • Community Forum
  • PD Library
  • Core Argument Lessons
  • Gamified Lessons
  • Literature Units
  • Multiple User Licenses

$999 now,

then $999 / year

Greatest value for groups!

David VonBargen  High School English Teacher

I just wanted to let you guys know how valuable your work has been for me. The materials are worth their weight in gold. Not sure how often you receive messages like this, but I think I speak for every English teacher on your site when I say thank you, thank you, thank you.

 

Register now to gain unadulterated access to all of the exclusive perks that come with being a member of the TeachArgument Community, including:

 

  • The Pop Culture Lesson Vault ($200+ value)  That means every single pop culture-based English lesson on TeachArgument is yours in its entirety — editable Word documents and PDFs.  Each of these lessons sell for a premium HERE — but you’ll instantly have them ALL at your fingertips.
  • ALL Newly Released Resources ($$$) Regardless of which membership tier you select, you’ll receive access to EVERY new premium (“paid”) resource at no additional cost.  This includes every new curricular lesson, unit, and game, ensuring that you’ll always be up-to-date with ALL of TeachArgument’s new resources.
  • The Professional Development Library ($300+ value)  You’ll have exclusive access to PD modules developed for the TeachArgument Community, webinars with the TeachArgument team, and more.  This includes premium courses on teaching argument, on enhancing instruction with technology, and more.
  • Community Forums ($$$) An awesome opportunity to connect with likeminded educators who share your passion for English, teaching, and learning.  These conversations alone are worth their weight in gold.
  • Core Argument Lessons ($60+) Instant access to every single one of TeachArgument’s “Core Argument” lessons.  Searching for the best way to introduce appeals to ethos, pathos, and logos?  Try the Rhetomatic!  Looking for the best way to teach counterargument?  Use CounterPunch!  These “core” lessons promise to supercharge your teaching, and although they sell for a premium here, you’ll have them ALL at your fingertips!
  • Games ($50+) Whether you’re looking to gamify independent reading in your classroom, to incentivize classroom discussions with game elements, or to foster critical thinking through play, our TeachArgument’s games will do the trick.  These games heighten engagement and bolster rigor — ALL yours for the taking!
  • Literature Units ($125+) Wishing you had a new and exciting way to teach literature in your classroom?  Wondering how you might integrate rhetorical analysis and argumentative writing into your favorite literary units — like Gatsby, Catcher, and Mockingbird?  TeachArgument’s literature units are here to lighten your load, and to spice up your classroom!

Take advantage of the present rates and join the TeachArgument Community now!

Level Price  
Monthly $49.00 now and then $9.00 per Month. Customers in NJ will be charged 6.88% tax. Select
Annual $99.00 per Year. Customers in NJ will be charged 6.88% tax. Select
Annual Plus $199.00 now and then $99.00 per Year. Customers in NJ will be charged 6.88% tax. Select
Enterprise $999.00 per Year. Customers in NJ will be charged 6.88% tax. Select